Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

135.3m FM

Aik forlanger med kaptenen och varvar fran malmo

opinion

Bli medlem Glömt lösenord? Den stora hybrisen har blandats med en rejäl portion sorg. Vi i AIK har den nära till hands: Den har blivit starkt förknippad med klubbens identitet på sistone.

Sorg är inget att ta lätthändigt på. Den behöver bearbetas, men vi börjar bli vana. Frågan vi som klubb vi gång på gång ställer oss är hur vi ordnar ordning och framgång ur sorgen och oredan.

Nu är det dags att ställa oss samma fråga på nytt — mitt i den svartgula optimismen som råder inför Vad händer då med denna våg att förväntningar, som väller in mot säsongennär ett av grundämnena plötsligt slits upp från fotbollsjordens yta?

Vad händer när vår naturliga ledarfigur sedan urminnes tider plötsligt tvingas kliva av som lagkapten och främste AIK-representant?

Foto: AIK:s lagkapten Nils-Eric Johansson...

Då blir det en smäll. En slags motsatt bomb, om man talar i transfertermer. Det känns absurt att se Nisse sitta och tacka för sig. En evighetsmaskin som tvingas erkänna sin begränsning. Förberedelserna för säsongen kränger till och ett tillfälligt kaos uppstår. I vilket läge är AIK bäst? Ur en smäll följer ett oöverskådligt antal nya möjligheter. Jag tackar gudarna för att denna smäll trots allt kom med kanske bäst tänkbara timing, hur tragisk den än är. Det är detta som menas med kulturbärare.

Nisse är, och förblir, en av de verkliga stöttepelarna i AIK-kulturen. Den kulturen lever av sig självt och utgör AIK: Denna identitet utgör AIK: Störst, bäst och vackrast. Det säger andra också, men "Aik forlanger med kaptenen och varvar fran malmo" menar det inte som AIK. AIK stärks av detta. Jag ser inget alternativ. Nisses försvinnande ur spelartruppen blir ett sår, men inget blödande sår.

Det blir ett sår som direkt behöver läka — för som klyschan säger: Men Nisse försvinner inte helt för det. AIK är en kraft med egen vilja. Nisse kommer driva Norra stå ävenkanske ännu tydligare än tidigare. Vad händer med AIK? Vi har förlorat vår vänster innerback i laget. Henok Goitom är vår nästa, naturliga kapten. Henok — en unik bidragare till det AIK som frodats längs blåa linjen de senaste åren. Ingen Alexander Isak … hemska tanke. Tack Henok, vår nya kapten.

Nisses position behöver och kommer förstärkas. Är Milosevic fortfarande mittbacken som skjuter i krysset från halva plan? Och kan Ekstrand direkt kliva in och ta den ledarrollen han är värvad att växa in i, samt hålla sig skadefri?

Ja, då är jag inte helt säkert att det allt som allt är en försämrad backlinje — även om saknaden av Nisse aldrig kan gå obemärkt förbi. Nu startar året för vår kapten. Nisse leder massan av svarta jävlar rätt in i helvetet, Aik forlanger med kaptenen och varvar fran malmo det är bara där AIK kan vara bäst.

Far till Skåne, far till Göteborg! Låt dem veta att AIK är här. Nisse har klivit upp till toppen av tronen där han vrålar att det är en guldsäsong som väntar. Att är ett guldår ska vara etsat i blicken på varenda en som går till Nationalarenan i Solna den andra april. Jag skrevdär värstafalls scenariot alltså skulle vara 1 mål mer var 3: Det är ingen katastrof och går att kompensera, men då kan vi inte gå in i sista med ett mål upp varenda match.

Vi måste döda matcherna.

Casper Nordqvist

Det är bara att kolla på Syrianska matchen och första halvlek nu mot Oddevold. Stabila AIK som vi vant oss vid är bara att glömma. Nyholm verkar inte ha psyket tyvärr. Skulle säkert göra succe i någon mindre klubb. Vi har sett det förrut. Ska vara då om det visar sig att till exempel Joel Ekstrand blir succé. Men han har man ju tyvärr inte sett så mycket av än - så man vet ju inte. Annars måste vi i i princip vräka in mål kommande säsong om vi ska nå ändå fram. I så fall ser jag nästan hellre att B.

W hittar någon likvärdig ersättare till Nisse på något sätt - till exempel i form av Milo. Och det kanske allra värsta: Milosevic kommer aldrig stå för samma stabilitet som Nisse, det finns det ingen realistisk som kan. Milo är extremt hög högstanivå, och en vinnarskalleen inte stabilitet. Det kommer bli ett tufft år för Lindkvist. Jag räknar kallt med "Aik forlanger med kaptenen och varvar fran malmo" mer insläppta i år utan Nisse.

Det ska våra offensiva spelare mer än väl väga upp för. Han behöver ju bara stå still, om han nu kan stå still. Måste vara en svår situation för honom känslomässigt. NEJ är en av de stora i klubbens historia.

Tack för allt du bidragit med. Som tur är för övrigt så finns det tack och liv en hel del tid att utvärdera hur Nisses frånvaro påverkar backlinjen ända farm till AS- säsongen börjar i April. Ja, vi lär väl se hur tendensen ser ut fortsättningsvis under de matcher som är kvar till säsongsstart - och får väl helt enkelt i så fall åtgärda problemet innan dess. Kan ju handla om att hitta rätt konstellation i backlinjen också. Ja, jag känner mig inte alltför orolig ändå - då vi ju trots allt sitter med ett antal på papperet mycket rutinerade backar redan nu.

Klubbhistorik mäts över hela historien, inte en utvald period. Lite svårt att missa Malmö FF Mest Lästa Hetaste forum Mest kommentarer Senaste nytt Aik forlanger med kaptenen och varvar fran malmo Svensk Fotboll Fredrik Björck lämnar Rödblått. Bosse Andersson i samtal med Astrit Ajdarevic. Kaksa stannar, Hallberg lämnar. ÖSK jagar anfallare och ger inga besked angående Kralj. Lönn följer med "Daja". Nya blad att skriva.

Blåsvarta julkalendern — lucka Malle är stolt och veckans bild » Bollklubbsbloggen: Kanske inte Benzema, men Let´s go bananas » Bollklubbsbloggen: Veckans bild väcker känslor » Silly Season Halmstad: Ny Keita på gång.

Solanke flyttar till Bournemouth. Antonio Mohamed är hemma igen. Faggiano klurar på förstärkningar.

TOPPAR POÄNGLIGAN

Startsidan     Om SvenskaFans. Till skillnad från exempelvis Rasmus Elms ledarroll i Kalmar, eller. AIK Efter en tidig utvisning på Adu var det nog många antagonister som AIK Det blev en händelserik måndag när Sebastian Larsson slog till med en sen kvittering mot Malmö. .

Dick Tärnström, 37, spelar i...

ALLSVENSKAN Målvakten Hampus Nilsson förlänger. Den anrika Malmöklubben IFK Malmö anlitade Olle Nordin i somras. tränat lag som IFK Norrköping, AIK och Jönköpings Södra, lyckades rädda kvar IFK Malmö i division 2. Vi ville förlänga, men det var väl en samlad bild som gjorde att Olle inte ville fortsätta. SENASTE FRÅN ALLSVENSKAN. Matchen mellan AIK och Malmö FF står i centrum för avsnitt ”Det handlar om respekt”.

MFF var en frispark på tilläggstid från att besegra tabellettan AIK.

MORE: Svenska stjarnan i franskt storlopp

MORE: Hakan hellstrom 2 steg fran paradise

MORE: Widing tvingas bort fran davos

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde