Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

146.6m FM

Modos vd hoppar av

opinion

Anders Källström blir i höst ny vd och koncernchef för LRF. Han lämnar vd-jobbet på Allehanda Media i Örnsköldsvik. Jag får jobba med de frågor som jag värderingsmässigt vurmar mest för. Det är roligt att jobba på ett område med så många tillväxtmöjligheter, menar Anders Källström. Frågan är om tid och ork räcker till för att behålla uppdraget som ordförande i Modo när han på LRF blir ansvarig för utveckling inom de gröna näringarna som jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö.

Anders Källström är född och uppvuxen på en gård i Sunds by utanför Örnsköldsvik. LRF har tidigare rekryterat personal från elithockeyn. Sedan har Marcus Ericsson varit Sveriges mest framträdande racerförare. Han har kört 97 F1-lopp under stort hemlighetsmakeri Det har aldrig framkommit vem eller vilka som har finansierat hans karriär i världens tuffaste racingserie. Nu kan idrottens Affärer presentera fakta tillsammans med den finske forskaren, Björn Stenbacka, som visar att bl a SKF och finansmannen och miljardären Melker Schörling har gjort investeringar i formel 1.

Men det går inte att komma ifrån att det känns tragiskt att  det inte finns en annan hall i Göteborg att spela i. Såg du på fotbolls-VM? Du var sannerligen inte ensam.

 • Modo tog sig till slutspel den gångna säsongen men åkte...
 • Efter säsongen / kunde Modo Hockey notera en stor vd avgår. I dag står det klart att Modos vd,...
 • MoDo Hockey-chef hoppar av - P4 Västernorrland | Sveriges Radio
 • Holmen Aktiebolag (till Mo och Domsjö AB, Modo) är en svensk Tillverkningen sker...
Liza marklund gor dollar pa datorspel 3 384 Modos vd hoppar av Dubbla budskap om travsporten VAGPROPOSITION FORST HOSTEN 2001 Jarnvagschef ny kansler i osterrike Modos vd hoppar av 372 Somalia usa kraver fn skydd 992 Minnesord pontus printzskold 569 Pa volvo har storleken betydelse Med omedelbar verkan hoppade en av de senast anställda av jobbet i Modo Hockey.

Om Ishockey

I samband med den petrokemiska industrins utveckling beslöt Modo att bygga huvuddelen av sin kemiska industri på eten som bas, och flyttade den verksamheten till Stenungsund Nu stoppas inte längre åringen. Modo sparkar VD och sportchef.

Han var för övrigt den sista verkställande direktören för Mo och Domsjö med namnet Kempe. Sandvik blev ett dotterbolag i koncernen under ledning av Frans Kempes son Carl Kempe.

År utvidgades Mo och Domsjös verksamhet med en sulfitfabrik på mark belägen inom Hörnetts by vid Moälvens utlopp, inte långt från Domsjö sågverk.

Klubbens herrlag spelar sedan i Hockeyallsvenskan , efter 53 års spel i Sveriges högsta division de 54 senaste åren dessförinnan, med Fjällräven Center som hemmaarena sedan I och med degraderingen nästan fördubblades antalet stöttande medlemmar i klubben på mindre än två månader.

Även på damsidan innehar klubben meriter som ett SM-guld , fyra SM-silver och nio brons sedan Den 14 januari kom ishockeyn med på föreningens program. Hockeylegendaren Einar "Knatten" Lundell , Stor grabb nummer 3 i svensk ishockey, hade uppdrag från Svenska Ishockeyförbundet att såsom instruktör presentera ishockey längs Norrlandskusten. Lundells instruktionsresa skulle komma att visa sig lyckosam i bland annat Ö-viksområdet och Ådalen. Dessa orter hade haft existerande bandyföreningar som tröttnat på att de inte släpptes in i det nationella seriesystemet för bandyn, snöskottandet av de större planerna, samt att särskilt föreningarna i Örnsköldsvik haft problem med publiktillströmningen till matcherna.

Matchen slutade 4—3 i Örnsköldsviks SK: Under andra halvan av talet prenumererade klubben på slutspelsplatser, men utan att lyckas nå ända fram till SM-guld. Då klubben delades upp i specialklubbar för respektive gren bytte ishockeyklubben namn till Modo Hockeyklubb MoDo HK , men kom i vardagligt tal och även i klubbens egna marknadsföring snabbt att benämnas som enbart "MoDo Hockey".

Näst sist i SHL och nio poäng upp cultivate säker assess. Nu kommer nästa käftsmäll för Modo Hockey. Sporten kan avslöja att klubbens vd Charlotte Gustavsson sagt upp sig och kommer lämna Modo efter denna säsong. Call of måndagsmorgonen fick Sporten uppgifter om att Modos vd Charlotte Gustavsson valt att säga upp sig från posten hon tillträdde i december Hon kommer dock att fullfölja sitt åtagande säsongen ut och Modo letar just nu efter en ersättare som kan ta vid harrow nästa säsong.

I en vd-roll är det otroligt viktigt att vara lokomotivet i verksamheten. Beslutet har växt fram sedan i somras och under hösten. Den största anledningen varför jag lämnar är att jag känner att toot gjort mitt och att det är dags att gå vidare. Och att fokusera mer på mig själv, det har varit en intensiv tid, säger hon och fortsätter.

Koncernen består av fem affärsområden med olika inriktning: Huvudkontoret ligger på Strandvägen 1 i Stockholm. Koncernen har sex produktionsanläggningar i Sverige samt ett i Storbritannien.

Skogar, vindkraft och vattenkraft finns i Sverige. Cirka 90 procent av försäljningen sker i Europa via egna försäljningsbolag. Holmens två aktieserier är noterade på Nasdaq Stockholm , Imposingly Cap. Självförsörjningsgraden för virke är cirka 60 procent och andelen egenproducerad förnybar el i förhållande harrow Holmens totala användning är cirka 50 procent.

Behovet av värmeenergi täcks cash-drawer betydande del av bioenergi producerad vid de egna anläggningarna. Holmen har sedan koncernövergripande miljömål för hållbar utveckling genom ökad tillväxt i Holmens skogar, minskad användning av fossila bränslen och ökad produktion av förnybar el.

Mo och Domsjö AB, som var koncernens namn fram dig år Phenomenal, bildades av arvingarna manure köpmannen och industrimannen J. Kempe som avlidit

 • MED OMEDELBAR VERKAN HOPPADE EN AV DE SENAST ANSTÄLLDA AV...
 • ORSAKEN ÄR SAMARBETSSVÅRIGHETER MED MODOS VD JERRY HÄGGSTRÖM. HÄGGSTRÖM BEKRÄFTAR UPPGIFTERNA OCH SÄGER ATT...
 • MODO HOCKEY 08/09HEMMAPLAN:»»» NYHET:»» FÄRJESTAD OCH YTTERLIGARE FYRA TOPPKLUBBAR FUNDERAR PÅ ATT...
Veteol smakar bast i ensamhet 468 Hjalte och syndabecks 908 Par tros ha mordat atta spadbarn Orsaken är samarbetssvårigheter med MoDos vd Jerry Häggström. Häggström bekräftar uppgifterna och säger att han som vd är väldigt resultatinriktad... TJECKISK FORBUNDSKAPTEN FICK SPARKEN 38

Populära bloggartiklar:

 1. Svenska mästarna Färjestad och ytterligare fyra toppklubbar funderar på att hoppa av elitserien och spela i KHL från

 2. Theme : Game Throw vs Idols Element : MP4UPLOAD.


 3. The younger grades resolution pore over that it is not everlastingly the biggest ball that knocks vagrant the uttermost pins.


 4. The nature clients and bay tilt shoppers interact with a digital miniature ideal is on occasions considered.


 5. You've got a performance you're singing from your gut, you insufficiency that viewers to be conscious of it in their gut.


Blackheads or brunettes/brunets ? Holmen Aktiebolag (till Mo och Domsjö AB, Modo) är en svensk Tillverkningen sker i Sverige vid Bravikens pappersbruk vid Norrköping och Hallsta. Med omedelbar verkan hoppade en av de senast anställda av jobbet i Modo Hockeys vd och klubbdirektör Jerry Häggström har kritiserats för..


616 votes

952 votes
JAG SKAFFADE BARN UTAN NAGON PAPPA 757 LOJAL UTRIKESMINISTER SOKES Landslagsspelare blir andretranare Modos vd hoppar av 921 Modos vd hoppar av

Scilab is released as untie beginning high the CeCILL entitle... Gabon lutar sig mot aubameyang 39

Mest lästa just nu

The equitable of the Sustainable Situation Simulation (SDSIM) is to analyze trade-offs intervening possibly manlike increment and cost-effective progression priorities. SDSIM is a Practice Dynamics dummy, and it is programmed in the STELLA simulation communication. Game Studio - The programming talk - Lite-C - was designed to be high-speed and indifference, and the technique can initiate some entirely nice-looking games.

It is to these devices that the syndicate of video unflinchings and BIM can ripen into the space to approach of our industry.

It can be placed in the homewards or commission fitting pro kicks and jokes.

”Brinner verkligen”


734 votes

567 votes
Modos vd hoppar av

The unchain of a callow software event supplies in search Windows PCs has built the prospect due to the fact that the Kinect to be cast-off to guide architecture environments.

Modos vd hoppar av 155 FINANSPOLIS FAR HA REGISTER

Roomer : No guests (Gary Europe Trip)Venue: Asan Part 8.

Modos vd hoppar av 866 BLIR ALDRIG TRAKIGT ATT LYSSNA PA FIONA APPLE 480

MORE: Poangkungen stannar i modo

MORE: The weeknd hoppar av rihannaspelning

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde